Choinka w Pałacu Prezydenckim

 

fot. Aleksander Kuberski

 

PRZYWOZIMY PAŃSTWU SYMBOLICZNIE ZIMĘ

Przyjechaliśmy do Warszawy na zaproszenie Pani Prezydentowej Pani Agaty Kornhauser-Dudy z „Wesołą Nowiną” 'Bóg się rodzi !!!” i jak co roku w naszych domach z tej okazji stawiamy i stroimy choinki. Pałac Prezydencki jest takim wyjątkowym domem. Tutaj czuje się ducha historii Polski i jej współczesność. Wszak urzęduje tu Głowa Państwa Pan Prezydent Andrzej Duda. Wielki to dla naszej szkoły zaszczyt, że w tym roku to społeczność PLSP w Olsztynie nadaje choince ten szczególny wygląd.

O naszym regionie mówi się czasami polski biegun zimna a najpiękniejsze święta Bożego Narodzenia są jak za oknami biało i lekki mróz. Gdyby tego białego puchu w Warszawie zabrakło to na choince w Pałacu Prezydenckim będzie ten z Olsztyna, wykonany przez naszych uczniów. Dwie grupy ceramiczne i jedna aranżacji wnętrz pod kierunkiem Pani ceramik Agnieszki Baranowskiej, Pani architekt Julii Tarnowskiej i rzeźbiarza Pana Ewalda Kornek przygotowały dekoracje choinki.

Te krótkie chwile, kiedy wspólnie z Pierwszą Damą Panią Agatą Kornhauser-Dudą stroimy świąteczne drzewko, chcieliśmy ubarwić śpiewaniem kolęd. Nie jesteśmy szkołą muzyczną, ale spontanicznie zbudowaliśmy zespół naszych uczniów pod kierunkiem rozmuzykowanego nauczyciela rzeźby Pana Adama Cieślaka, aby przygotować na tę okoliczność kilka kolęd.  Wsparcia udzielił nam również Kapelan Środowisk Twórczych Diecezji Warmińsko- Mazurskiej  ks. Zbigniew Stępniak z wykształcenia śpiewak operowy. W trakcie prób z księdzem odkryliśmy talent operowy naszego ucznia Daniela Piotrowskiego, który na prośbę Pani Prezydentowej zaśpiewał fragment  utworu G.F. Haendla „Lascia ch’io pianga”. W próbach uczestniczyła także nauczycielka religii Pani Anna Kuberska.

Kiedy się myśli się o Warmii i Mazurach to w wyobraźni pojawiają się obrazy lasów, jezior, żaglówek, ryb w wodzie może kormoranów. I tak podeszliśmy na początku projektowania dekoracji. Ale zadanie nasze polegać miało przy okazji dekorowania choinki prezydenckiej na zaprezentowaniu naszej pięknej ceramiki, z której jesteśmy znani i dumni. Ceramika z natury materiału z jakiego jest wykonana czyli glina i szkliwo jest ciężka. Trudno zawiesić ją na świerkowych  gałązkach. Stąd pomysł delikatnych ażurowych, koronkowych form przypominających płatki śniegu .  Tą drogą poszły nasze twórcze działania. Zatem tegorocznej choince w miejscu tak ważnym dla Polaków, jak Pałac Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zaproponowaliśmy wyobrażenie bajecznie pięknej warmińsko-mazurskiej zimy. Zielone drzewko w białej szacie z lekkim odcieniem kawy z mlekiem i odrobiną koloru złota. Aranżacji choinkowej towarzyszą formy ceramiczne olsztyńskich kamieniczek.

 

dwnld1017618228
dwnld1087036752
dwnld1253227059
dwnld1383282126
dwnld1390978066
dwnld1581135242
dwnld2061272270
dwnld219832586
dwnld220115414
dwnld24273235
dwnld307512801
dwnld389220955
dwnld488268416
dwnld500236796
dwnld522997286
dwnld552349566
dwnld860812334

Zdjęcia autorstwa Grzegorza Jakubowskiego.

Zdjęcia pochodzą z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP.
Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona.
Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione.
Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta.
Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Regulaminem Ochrony Danych Osobowych